Dohrávka 20. kola

Ve sportovní hale Klimeška v Kutné Hoře odehrály domácí Ukrajinky první zápas v novém roce a zároveň poslední na kutnohorské palubovce v základní části soutěže UNIQA volejbalové extraligy žen 2022/23. Zápas týmů z odlišných konců tabulky skončil dle předpokladů, Dnipro zaváhalo pouze v prvním setu, ale nakonec jasně porazilo Přerov 3:1.
18.kolo sobota 7.1.2023, 17:00
Dnipro Dnipro
3:1(21:25, 25:10, 25:8, 25:19)
Dnipro: Milenko Oleksandra, Grbac Mirta, Danchak Viktoriia, Khober Yevheniia, Dorsman Svitlana, Velykokon Daria, libero Niemtseva Krystyna. Střídala: Artyshuk Anna
Volejbal Přerov: Hůsková Aneta, Dlouhá Michaela, Kovačić Isabel, Atanasova Joanna, McClellan Alicia, Zatloukalová Michaela, libera Kulová Adriana, Michálková Julie. Střídaly: Köhlerová Aneta, Lazárková Karina

Celý zápas začal esem smečařky Dnipra Milenko, následovaly vydařené smeče Khober a Danchak. Velmi rychle tak na ukazateli skóre svítilo 6:2 a trenér hostů Vlček si vzal první oddechový čas. Skvěle řídila hru a bodovala v dresu ukrajinského mistra kapitánka a blokařka Dorsman, na bloku se k ní přidala i Grbac a hostující trenér si za stavu 11:4 musel vybrat druhý timeout. Od této doby ale suverenita Dnipra spadla na bod mrazu, jako by ještě ukrajinské hráčky slavily Vánoce, které podle jejich kalendáře padly na předvečer zápasu. Za stavu 14:12 si vzal time i domácí trenér Petkov a hra obou celků se vyrovnala ve všech ohledech. Do konce setu se skóre přelévalo z jedné strany na druhou, v koncovce měl větší štěstí Přerov a hostující smečařka Hůsková jej dokonce zakončila esem a překvapení bylo na světě, první set vyhrál Přerov!

Druhý set začal stejně jako první, Dnipru se dařilo na servisu i na bloku a rychle šlo do vedení 7:1. Vůbec servis byl výsadou Ukrajinek v tomto zápasu, zaznamenaly celkem pět es v zápase. Skvěle zapadla do hry jediná střídající v dresu Dnipra, univerzálka Artyshuk, která si v rychlém sledu připsala úspěšné dvě smeče a vytlučení přerovských bloků. Rázem to bylo 20:8 a motor Dnipra zařadil ty nejvyšší volejbalové otáčky, v poli výtečně zasahovalo domácí libero Niemtseva. V závěru druhého setu si hlavní slovo vzala domácí smečařka Khober a dvěma hřebíky zajistila srovnání na sety 1:1.

Ještě výraznější rozdíl ve hře obou týmů byl patrný ve třetím setu. Dnipro pokračovalo ve skvělém výkonu ve všech aspektech hry, Přerov kupil chyby a nakonec se v setu nedostal ani na dvouciferný počet bodů.

Čtvrtý set byl od začátku vyrovnanější než oba předešlé, ale kvalita ukrajinského týmu byla znát a od stavu 17:15 bylo na hřišti zase jen jedno mužstvo. Tři chyby na servisu Přerova, velmi dobře hrající Dorsman (nejzkušenější hráčka Dnipra) a velmi kvalitní servis (Khober - dvě esa) daly ráz a výsledek setu číslo čtyři.

Anna Artyshuk (univerzálka SC Prometey Dnipro): „Odvedly jsme dobrou práci, makaly jsme na bloku, smeči. Musíme se ale víc podporovat navzájem, být psychicky silnější a budeme hrát ještě lépe.“

Ivan Petkov (trenér SC Prometey Dnipro): „Začali jsme dobře, ale během prvního setu jsme začali kupit chyby. Od druhého setu jsme měli zápas pevně ve svých rukách. Máme mladý tým, máme rezervy s mentální přípravou na zápas. Náš program je teď hodně náročný, příští týden nás čekají čtyři zápasy. Pak si odpočineme a věřím, že naše výkony se budou ještě zlepšovat.“

Michaela Zatloukalová (kapitánka Volejbal Přerov): „Gratuluji soupeři, z naší strany to byl dobrý první a čtvrtý set, střídaly se nám dobré momenty s horšími. I vzhledem k prohře skvělá zkušenost změřit síly s kvalitním soupeřem.“

Radim Vlček (trenér Volejbal Přerov): „Zápas měl jasného favorita. V prvním setu jsme hráli pěkný volejbal, dobře servírovali a Prometey si možná myslelo, že to půjde samo. Zbytek zápasu už zkušeně domácí odbránili a odservírovali. Udělali jsme hodně chyb, ale úplnou ostudu jsme neudělali, jsme rádi za vyhraný alespoň jeden set, gratulace soupeři.“