Pěkný domácí zápas žen na úvod roku

V rámci 20. kola UNIQA extraligy žen přijel do Přerova favorizovaný Liberec, který si ve čtvrtek připsal cennou výhru v rámci osmifinále CEV Cupu s maďarským týmem Szent Benedek Balatonfüred, a možná i proto nenastoupil do začátku zápasu s nejsilnější sestavou. Toho domácí Zubřice využily, když se ujaly vedení 1:0 na sety. Zlomový okamžik celého utkání nastal pravděpodobně v nervy drásající koncovce druhého setu, kde se Přerov mohl ujmout překvapivého vedení 2:0. Liberec ovšem ukázal svou kvalitu a možná i více zkušeností z evropských pohárů, zvítězil 27:29, kdy klíčové body svému týmu připsala zkušená univerzálka Kvapilová. Třetí sada byla pro hráčky Dukly jednoznačná a skvělé domácí publikum čekalo, zda se Zubřice dokáží ve čtvrtém setu vrátit do zápasu a poslat ho do tie-breaku. Tam i přes jejich velkou snahu nedokázaly hráčky z města pod Ještědem přehrát, a prohrály tak v krásném zápase před tradičně skvělou kulisou místní Městské sportovní haly 1:3 na sety.
19.kolo sobota 14.1.2023, 17:00
1:3(25:20, 27:29, 11:25, 20:25)
Liberec Liberec
Volejbal Přerov: Lazárková, Dlouhá, Kovačić, Hůsková, McClellan, Zatloukalová, libero Kulová. Střídaly: Köhlerová, Michálková, Oborná
Liberec: Šulcová, Blažková, Dvořáková, Kojdová, Kohoutová, Lyklema, libero Kolářová. Střídaly: Nečasová, Kvapilová, Frankevych, Bartošová, Deisl

Hned v úvodu se oba týmy střídaly v otáčení skóre, dařilo se jim ztrátovat a ani Přerovu, ani Liberci, se nepodařilo odskočit na vícebodový rozdíl. To platilo až do samotné koncovky, do které lépe vstupovaly Zubřice za stavu 21:19. Skvělou ulívkou přidala na 22:19 Aneta Hůsková. Domácí hráčky pokračovaly v euforickém výkonu, vypracovaly si i díky skvělému servisu čtyři setboly a za stavu 24:20 dokázaly využít hned ten první, když útok Liberce skončil v outu, což skvělým fanouškům v přerovské Městské sportovní hale vykouzlilo úsměv na tváři.

Jako přes kopírák pokračoval úvod druhého setu, kdy se body přelévaly z jedné strany na druhou. Za stavu 14:14 sáhl trenér Liberce Libor Gálík asi ke klíčovému střídaní, když do té doby odpočívající univerzálku Kvapilovou poslal do hry. A právě ta připsala Liberci úspěšný blok, který znamenal vedení hostů 14:15. To ovšem svěřenkyně trenéra Vlčka nerozhodilo a hned odpověděly vyrovnáním na 15:15. Hra se i nadále otáčela bod po bodu, kdy nám za stavu 19:19 šla do koncovky druhého dějství. Do ní lépe vstoupily hráčky Liberce, které se ujaly, i díky esu střídající Karolíny Bartošové, vedení 19:21. Naději Zubřicím vykouzlila ulívka Anety Hůskové, která snížila na 21:23. Následně ovšem ta samá hráčka vyhodila servis do outu a Liberec tak měl za stavu 21:24 tři setboly. Plamínek naděje vykřesala pro Zubřice McClellan, která skvělým blokem snížila na 22:24, na což reagoval Libor Gálík oddechovým časem. Alicia však pokračovala servisem, který hostující hráčky nepřijaly a diváci v hale tak mohli sledovat skóre na tabuli v poměru 23:24. Do útoku z handy se vznesla Kvapilová, jejíž technický úder na zadní lajnu skončil v těsném autu a bylo srovnáno 24:24. Přerov byl na koni, skvěle zaútočila Kovačić a na světě byl setbol pro Přerov. Zubřice na něj měly dobře přihráno, ale Liberec díky bloku vyrovnal na 25:25. Další setbol vybojovala s velkou dávkou štěstí opět skvěle hrající Kovačić, když ulila míč, který Liberečanky již nevzaly. Drama pokračovalo, Dukla dokázala vyrovnat na 26:26 a na podání šla kapitánka hostí Kvapilová. Chladnou hlavu prokázala na druhé straně smečařka Lazárková, která za hlavou položila míč ostrou diagonálou do hřiště, a Přerov tak měl další setbol. To by ovšem Liberec nesměl mít Nikolu Kvapilovou, která nejprve vyrovnala na 27:27 a následně nabídla Liberci setbol za stavu 27:28. Přerov svůj útok umístil do zámezí a velké drama v koncovce druhého setu nakonec lépe zvládl hostující Liberec.

Ve třetí sadě se hned ujaly vedení 0:2 hráčky liberecké Dukly, na což ale Přerov hned kontroval na 2:2. Poté si svěřenkyně manželů Gálíkových vypracovaly tříbodový náskok na 5:8, následně i čtyřbodový na 6:10. Liberec pokračoval v tlaku, když naprosto převzal iniciativu, dařilo se mu na servisu i na útoku, kdy vedl už 7:18 a následně 8:20. Do koncovky třetího setu tak šly hostující hráčky s naprostou pohodou. Poslední bod si útokem připsala Diana Frankevych a Dukla tak vedla 1:2 na sety.

Čtvrté dějství opět začaly lépe Liberečanky, když vedly 0:2, Zubřice ovšem zbraně nesložily a otočily na 3:2. Až za stavu 4:7 se hostujícím hráčkám podařilo odskočit na rozdíl tří bodů. Na 7:8 odvážným útokem snížilo přerovské účko s chorvatskými kořeny Isabel Kovačić. Svěřenkyně Radima Vlčka se zvedly na útoku a tahaly se s favorizovaným Libercem o každý míč. Za stavu 9:13 si vzal domácí lodivod oddechový čas, kdy se hned po něm povedlo jeho hráčkám snížit na 10:13. Bohužel pro domácí si poměrně svižně vzala Dukla vedení o šest bodů, načež Radim Vlček využil svůj druhý oddechový čas v tomto setu. Time-out pomohl, hned první bod po něm připsala Kovačić. Na 13:17 snížila blokařka Dlouhá, která využila špatného příjmu Liberce. Přerov bojoval, bojoval, ale snížit na menší náskok než tří bodů se jim až do stavu 16:19 nepovedlo. McClellan z jednonožky poslala za stavu 17:20 utkání do koncovky čtvrtého setu. Poté ovšem kapitánka Přerova Zatloukalová vyhodila míč ze servisu do autu, následně i Kovačić z hlavního kůlu a Liberec vedl 17:22. Série autů pokračovala i po snaze Kariny Lazárkové, což poslalo hráčky Dukly do vedení 17:23. Lazárková poté složila reparát, kdy ještě dala Přerovu šanci, kterou podpořila na servisu a Zubřice snížily na 19:23. Následný aut na útoku libereckých hráček dával Přerovu naději, protože bylo sníženo na 20:23. Kdo jiný, než kapitánka hostí Kvapilová, tak mohl ukončit další delší výměnu a Liberec tak měl první mečboly za stavu 20:24. Hned první z nich se jim povedlo využít a nepřipustit žádné větší drama. Po velice pohledném utkání si tak hostující hráčky vezou pod Ještěd všechny tři body za vítězství 1:3 na sety.

Karina Lazárková (smečařka Volejbal Přerov): „Já si myslím, že jsme předvedly pěkný volejbal až na třetí set, tam jsme trochu vypadly. Potom jsme se do toho zase dokázaly vrátit a myslím si, že to bylo pro diváky atraktivní utkání.“

Radim Vlček (trenér Volejbal Přerov): „Podle mě zlomový okamžik koncovka druhého setu, kde jsme odvrátili dva setboly, potom jsme sami tři setboly měli, navíc jsme to měli na ruce, tam nám chyběla asi trošku odvaha. Pak nás třetí set, i v důsledku toho druhého, soupeř přetlačil. Čtvrtý set, si myslím, se hrál zase poměrně vyrovnaný volejbal, kde my jsme udělali pár chyb a ještě ten rozdíl mezi těmi týmy jde v určitých momentech vidět.“

Nikola Kvapilová (kapitánka VK Dukla Liberec): „My se těšíme ze třech bodů, protože to bylo náročné. Myslím si, že soupeř hodně vsadil na tvrdý servis, což jim dle mého názoru nemůže vydržet celý zápas, ale chvíli nás tím potrápily a v některých momentech jim to vycházelo. My jsme se potom prostřídaly, protočila se sestava a myslím, že jsme si začaly hrát to svoje, a i když to vypadalo, že to bude drama, tak jsem ráda, že si spokojeně vezeme tři body.“

Libor Gálík (trenér VK Dukla Liberec): „Musím pochválit naše družstvo, protože jsme se včera vrátili autobusem z Maďarska. Bylo to určitě těžké, nechali jsme Přerov první set rozehrát, ale na druhou stranu musím říct, že Přerov hrál výborně, kdy nás hlavně tlačil servisem, takže to bylo těžké utkání. Jsme rádi, že jsme tento těžký týden ukončili vítězstvím za tři body.“