Na úvod děvčata potrápila mistra

VK Dukla Liberec v první letošním kole UNUQA extraligy žen přivítal Volejbal Přerov. Dukla jako obhájce mistrovského titulu a čerstvý vítěz Superpoháru byla pro dnešní utkání velkým favoritem. Přerov v loňském ročníku v základní části získal pouze sedm bodů, ale nebudeme raději předbíhat. Přerov citelně posílil svůj tým, včetně dvou Američanek a jedné hráčky z Kanady. Dukla dnešní utkání nepodcenila a od úvodních míčů naznačovala, že bude chtít hrát opět o příčky nejvyšší. Ale ani děvčata z Přerova nehrála zakřiknutě a v prvním setu se rozhodovalo až v dramatické koncovce, kde domácí celek zbytečně prohospodařil luxusní náskok, a dokonce odvracel setbol. Až v polovině druhého setu dokázal Liberec Přerov zlomit a jít si za svým prvním vítězstvím bez ztráty setu.
1.kolo sobota 25.9.2021, 18:00
Liberec Liberec
3:026:24, 25:18, 25:10
Liberec: Ovečková Lenka, Kojdová Petra, Kohoutová Kateřina, Šotkovská Anna, Nová Lucie, Nečasová Michaela, libera Dostálová Veronika, Kolářová Lucie. Střídaly: Blažková Lucie, Bartošová Karolína, Šulcová Lucie
Volejbal Přerov: Dlouhá Michaela, Zatloukalová Lucie, Gardner Brianna, Mcclellan Alica, Hutchinson Latoya, Baláková Tereza, libera Kulová Adriana, Horská Kristýna. Střídaly: Šádková Barbora, Zatloukalová Michaela, Semerádová Šárka, Köhlerová Aneta

Diváci: 320

Trenér Libor Gálík na poslední chvíli postrádá svoji nejúdernější hráčku, která se před utkáním musela omluvit. Nikola Kvapilová si přivodila zranění těsně před utkáním. Vstup do nového ročníku extraligy má lepší Přerov. Nepříjemné podání Michaely Dlouhé dovoluje hostům rychle získat vedení 0:2 (eso). Až další dva přímé body z podání, tentokrát na straně Dukly (5:4 - Anna Šotkovská), nám otáčí vedení na stranu domácích. Favorit se dlouho nemůže dostat na větší bodový rozdíl. Až při podání domácí nahrávačky Lenky Ovečkové Dukla získává dva body v řadě a hosté zastavují hru oddechovým časem (útok z první Kateřina Kohoutová a hosté do autu - 11:8). Po time přichází na řadu blok domácích (Kateřina Kohoutová) a krásně sehraný signál středem a náskok dál narůstá. Po dalším esu Lenky Ovečkové tu máme druhý time hostů (14:8). Ani po něm se nedaří Lenku Ovečkovou dostat z podání. Obětavý zákrok domácího libera (Lucie Kolářová) a zalívka Petry Kojdové přidává další bodík. Po další tvrdé smeči Petry Kojdové již Dukla vede 17:8 a s velkým bodovým náskokem spěchá do koncovky setu. Hosté v závěru hrají velice obětavě a propastný rozdíl se pomalu snižuje (nepříjemné podání Terezy Balákové 23:19 – eso, time domácí). Ani po time se nedaří domácím získat první setbol utkání (23:21 – time Dukla). A i po dalším time je pro Duklu ještě hůř. Smeč do autu a úspěšný útok (Šárka Semerádová) Přerova nám vývoj první sady srovnává. Další eso Terezy Balákové a přichází setbol na straně Přerova (23:24). Dukle se podařilo první setbol odvrátit a v další nekonečné hře se na síti prosazuje Lucie Šulcová a i Dukla se raduje z prvního dnešního setbolu. Hned první setbol Dukla proměňuje. Anna Šotkovská přesně postaveným blokem ukončuje dramatickou koncovku první sady a domácí jsou ve vedení 1:0 na sety.

Do druhého dějství vstupuje lépe Dukla. Blok Kateřiny Kohoutové a technické provinění nahrávačky Přerova (při zalívce byla v síti) dovoluje Dukle odskočit o dva body (2:0). Další plusové body na domácí stranu přicházejí po smeči hostující hráčky do sítě (Latoya Hutchinson) a tvrdém útoku z hlavního kůlu Lucie Nové (7:3). Nádherná technická smeč do dlouhé diagonály Petry Kojdové nenechává v klidu trenéra hostí Radima Vlčka, který zastavuje rozjíždějící se Duklu oddechovým časem (9:4). Po time jsou hosté při bloku v síti a Dukla již vede o šest bodů (10:4). Přesto se Přerov nevzdává. Tvrdá smeč (Latoya Hutchinson) a útok Dukly do autu snižuje na rozdíl tří bodů (10:7 – time Dukla). Po time pokračuje na podání Tereza Baláková a esem snižuje na 10:8. Signálem středem za hlavou přichází další snížení (11:10), to se na útoku prosazuje Alicia Mcclellan. A když se stejné hráčce podaří zastavit Duklu blokem, je vyrovnáno (12:12). Při podání Petry Kojdové se Dukla vrací do vedení (15:12 – útok Lucie Nová). Po bloku Michaely Nečasové si žádá Přerov druhý time (18:14). Dukla však kazí své podání a v další mezihře se jednoblokem prosazuje Tereza Baláková a domácí již vedou o pouhé dva body (18:16). Naštěstí pro domácí jsou hosté dvakrát za sebou při bloku v síti a Dukla zadarmo se ujímá vedení 21:16. Hosté v závěru míchají se sestavou, ale Dukla si již zisk druhé sady nenechá vzít. Petra Kojdová tvrdým útokem získává první setbol druhé sady za stavu 24:17. Šárka Semerádová se prosazuje na útoku a odvrací první setbol. Potom ale odchází za koncovou čáru na podání, které končí v autu a domácí již vedou 2:0 na sety.

Třetí set začíná Dukla ve velkém stylu. Nepříjemné podání Lenky Ovečkové, kvalitní obrana na síti a bezchybný útok posílá Duklu do vedení 4:0 (time Přerov). Ani po time se obraz hry nemění. Dukle se začíná dařit v poli (Lucie Kolářová, Petra Kojdová) a na útoku (Anna Šotkovská, Lucie Nová) a je z toho vedení 9:1. Hosté, i když bojují o každý míč, tak dostávají další přímý bod z podání a zastavují hru oddechovým časem (11:2 – eso Karolina Bartošová). Při podání Anny Šotkovské Dukla přidává další body a odskakuje o jedenáct bodů (15:4). Nyní to ze strany domácích hráček vypadá na volejbalovou exhibici. Přerov ve snaze vyrovnat se domácím začíná kazit na útoku (18:6). Luxusní náskok zaručuje klidnou koncovku. To neplatí pro hráčku Přerova, která byla knockautováná tvrdou smečí (Šárka Semerádová) Anny Šotkovské (22:10). Další smeč Přerova do autu již znamená první mečbol. A i další útok končí v zámezí a je rozhodnuto, domácí vítězí 3:0.

Veronika Dostálová (kapitánka Liberce): První dva sety jsme se trošku praly samy se sebou. Přesto jsem ráda, že třetí set vypadal, tak jak vypadal. Byly jsme celou dobu bodově nad soupeřem a musíme stále myslet na to, že my s každým soupeřem musíme hrát každý míč naplno. Musíme spolu ještě víc komunikovat na hřišti, bez toho to nepůjde. Přesto důležitá výhra doma 3:0.“

Libor Gálík (trenér Liberce): „Tyto zápasy bývají někdy hodně těžké. My jsme už byli po Superpoháru rozehranější. Věděli jsme, že soupeř bude dobře hrát, hlavně na servisu. Po vyrovnanější začátku jsme trošku bodově odskočili, ale v jednom postavení se soupeř vrátil do hry. Přesto jsem rád, že tak vyrovnaná koncovka v dnešním utkání byla. Po zvládnuté koncovce prvního setu už to pro nás bylo jednodušší, ale neměli jsme až tak moc dobrý útok po obraně v poli. S výsledkem tři nula jsme spokojeni.“

Michaela Zatloukalová (kapitánka Přerova): Myslím si, že je to škoda, že jsme zde uhrály pouze výsledek 3:0. Myslím si, že to mohlo být 3:1, nebo dokonce i tiebreak. První dva sety jsme hrály dobře. Třetí set už nevím… polevily jsme a nehrály jsme už tak dobře. První dva sety byly opravdu dost vyrovnané, je to velká škoda. Zde rozhodovaly maličkosti.“

Radim Vlček (trenér Přerova): „Musíme si uvědomit, že proti nám hrál Liberec – favorit extraligy. My jsme menší bulvár. Chceme hlavně hrát volejbal na nějaké úrovni. Myslím si, že první dva sety to mohlo dnes lidi bavit, hráli jsme bojovný a odvážný volejbal. Domácí holky byly trochu pod tlakem díky našemu dobrému servisu. Myslím si, že trochu zpanikařily, i když set měly velmi dobře rozehraný. Třetí set již nás Dukla přehrála. My máme mladý tým a je to pro nás hlavně škola. Dnes jsme zde rozhodně nezklamali. Ještě nesmím zapomenout pogratulovat Liberci k vítězství.“